+36 30 207 7456
8380 Hévíz, Széchenyi utca 29.
hévízi televízió
kezdőlap / Közélet/Kultúra / 2021. február 4.
2021. február 4. csütörtök
Biodiverzitás a Kis-Balatonon

A természetvédelmi területet járva megismerkedhetünk a biológiai sokféleség fogalmával.

Az 1997-ben megalakult Balaton-felvidéki Nemzeti Park a Balaton északi partján húzódik és hat korábbi tájvédelmi körzetet foglal magába, köztük a Hévízhez közeli Kis-Balatont. Ezt a területet a vizes élőhelyek védelmét szolgáló Ramsari Egyezmény is óvja. A Kis-Balaton Látogatóközpont munkatársai folyamatosan dolgoznak azon, hogy a terület biodiverzitását megőrizzék.

A biodiverzitás világszerte visszaszorulóban van, aktív védelmének ezáltal kiemelkedő jelentősége van. Az év élőlényei kezdeményezés éppen azt a nemes célt szolgálja, hogy a figyelem felhívásával elősegítse a biológiai sokféleség védelmét és megőrzését. A Balaton-felvidéki Nemzeti Park színes élővilágában az idei év fajai közül is sokat megpillanthatunk a Kis-Balaton körül.

A Vadonleső Program részvevői azon dolgoznak, hogy minél kevesebb állat- és növényfaj kerüljön veszélyeztetett helyzetbe, ezáltal megőrizve a biológiai sokféleséget. Ők már több mint 10 éve végzik az egyes fajok veszélyeztetettségi adatainak gyűjtését, ennek keretében pedig hét éve választják ki az év emlősét és felhívják a figyelmet a védett, illetve fokozottan védett fajok jellemzőire. Az idei év emlőséről, a hermelinről Fejes Éva mesélt.

Az élőhely a cigánycsukon és a hermelinen kívül más, 2021-ben év faja címet elnyert élőlényt is felvonultat, például az év kétéltűjét, a zöld varangyot. A zöld varangy hazánk egyik leggyakoribb békája és csakúgy, mint a többi hazai kétéltű, védett faj. Habár a Kis-Balaton területére nem kimondottan jellemző a kacsafarkú szender jelenléte, itt is megpillanthatjuk ezt a különös, magyar kolibrinak titulált élőlényt, ami idén az év rovara.

Természetesen a Balaton-felvidéki Nemzeti Park munkatársai nem csupán az éppen aktuális év élőlényeit igyekeznek megóvni. Egyúttal az összes területen élő közösségi jelentőségű, valamint védett és fokozottan védett faj és élőhely megőrzésében és fenntartásában is közreműködnek, ezzel is hozzájárulva a biodiverzitás kulcsfontosságú szerepéhez a természetvédelemben.

További magazinok
legfrissebb adásunk
A Hévízi TV 2024. már. 26-i adása
partnereink
Hirdetés